O Hati

Batik Hati – Batik od srdce

Jsem Míša Tomanová, je mi třicet tři let a žiju v Praze. Někdy taky v Indonésii, jak to vyjde. Strávila jsem tam zatím přes dva roky života (studiem indonéštiny a života v gumovém čase a objevováním míst a momentů, kdy mi něco dojde; sama i s lidmi, které to tam táhne taky).

Co dělám, to dělám ráda:

  • Dovážím látky vytvořené tradiční indonéskou technikou batiku. Jezdím po místech, kde se vyrábějí, vybírám ty nejlepší a těším se, jakou radost budou dělat lidem v našich zeměpisných šířkách.
  • Studuji indonesistiku na UK, čili indonéštinu a kulturu země na 17 tisících ostrovech. Občas se píšu s Mgr. před jménem, toť z roku 2011 z češtiny a dějepisu na Peďáku v Praze.
  • Jezdím na Jávu s lidmi, kteří chtějí poznat nejlidnatější ostrov světa jinak než s tlustou modrou bichlí v ruce. Dáme si čaj nebo kávu v zapadlém warungu a klábosíme v místňáky. Přečtěte si o tom víc.
  • Vyprávím Čechům o Indonésii a Jávě na tematických přednáškách. Mám svůj styl.
  • Pídím se po stopách Čechů, kterým Jáva učarovala. O cestě básníka Konstantina Biebla jsem uspořádala tři výstavy. Ta poslední visí na české ambasádě v Jakartě.
  • Jsem česká spojka na Jávě. Cokoliv je potřeba.
  • Provádím Prahou. Česky, anglicky, brzy i indonésky.
  • Jsem na mailu batik.hati.cz@gmail.com nebo tomanova.michala@gmail.com. Pokud máte pocit, že pro vás můžu něco udělat, pište.

Kromě toho

IMG_1839

První opravdový batik jsem dostala k 29. narozeninám od mé polské kamarádky Joanny. Jednoho květnového rána po šílené pětihodinové noční jízdě na motorkách a marném pokusu usnout na pláži Pantai Klayar u Pacitanu mi věnovala balíček s papírovou batikovou stuhou, na kterou česky napsala:

By váš život byl vždy plný překvapení, jako je INDONÉSIE.

Joanna mě nakazila svou vášní pro batik. Spolu jsme objevovaly tradiční javánské vzory batiku z Jogji a Sola i nádherné kvítí z Lasemu. A můj první zelený s kosočtverci se mnou srostl. Stejně jako její přání, které se plní každým dnem.