Kalendář akcí

Co se chystá:

Když se vám zalíbí nějaký batik, napište mi. Já vám ho přinesu ukázat (společně s těmi, z nichž vybíráte) – teprve osobně zjistíte, který z nich byl látka na první pohled. Bývám docela často v Garudě (minimálně každou sobotu), tak se stavte tam, třeba bude čas věnovat se batiku.

3. března (sobota) bude v 10.20 Český rozhlas Vltava vysílat pořad o cestě Konstantina Biebla na Jávu. Uslyšíte mimo jiné Bieblův hlas a text o jávských démonech, který dosud nebyl publikován.

27. 3. (úterý) bude od 18.00 do 20.00 v Garudě další večer s batiky a vonnými oleji. Tentokrát se zaměřením na batiky, které obsahují vzor megamendung – to jsou ty obláčky, které jsou třeba v záhlaví této stránky. Jmenuje se to Batik a vonné oleje potřetí spolu.

16. dubna (pondělí) – nebatiková, ale moc krásná akce – s Carillonem budeme zpívat v Muzeu české hudby mši a další duchovní písně z pera sbormistryně Terezy Staňkové. Ta akustika a krásné harmonie, no připravte si kapesníky.

29.-30. června budu mít batikový stánek na festivalu Meander ve Valči. Nebude chybět ani indonéské divadlo. A jestli máte rádi -123 minut nebo balkánskou muziku v podání kapely Džezvica, rozhodně přijeďte.

18. červenec – 8. srpen, září 2018výprava na Jávu. Měli byste zájem vyrazit se mnou na tři týdny na ostrov, který je mým druhým domovem a většina cestovatelů ho jen přelétne a pokračuje dál na Bali? Sháním dobrodruhy do jedné až dvou osmičlenných skupin, s nimiž bych projela nejlidnatější ostrov světa tak, aby si odnesli co nejvíce poznání o životě, lidech a přírodě na druhé straně světa, ale taky o všech těch náboženstvích, co jich tam je. A nejvíce o sobě. Máte-li zájem, napište. Bude to skvělá a nezapomenutelná cesta, takže je vám asi jasné, že žádné válení u resortu pod palmami to nebude. (I když moře, rybičky a pláže jsou taky v plánu.) Jen pozor na vedlejší účinky – taková cesta vám může změnit život: Třeba začnete psát básně nebo studovat indonesistiku. I to se totiž stává.

Stalo se:

Do konce února bylo možné přihlásit se na bakalářský obor jménem INDONESISTIKA. (Je to unikátní – teprve pátý ročník indonesistů od roku 1990 a už po dvou letech). Já to studuju a od té doby jsem nejšťastnější na světě. Pokud vás to taky zajímá, ale nestihli jste se přihlásit, zkuste to na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tam se studuje indonéština na katedře asijských studií a obor je zaměřen na cestovní ruch (součástí bakaláře je rok studia na Bali). A když už jsem u toho, tak každý rok pořádá indonéská vláda stipendijní program Darmasiswa, jehož jsem se účastnila před pěti lety.

5. února od 19.00 jsem v Malém sále Městské knihovny v Praze povídala o svých toulkách ve stopách Konstantina Biebla na Jávě a o tom, jaká Jáva byla tehdy a jaká je teď. Jmenovalo se to Jáva: ostrov dikobrazů, opic a Konstantina Biebla. Facebook. Batiky jsem vyzdobila celý sál, takže tam bylo jako na Jávě.

30. ledna od 18.00 do 20.00 jsme s Katkou Volkovou povídaly každá o té své vášni, já o batiku, ona o esenciálních olejích. Je krásné propojovat dobré a praktické věci. Myslím, že všechny účastnice (a jeden účastník) nám to potvrdí. Pojmenovaly jsme to Batik a vonné oleje podruhé spolu a zaměřily jsme se na látky, které obsahují vzor parang. Byl to moc milý večer. Zjistily jsme, že to určitě nebylo naposledy. Příště se zaměříme na batiky s jiným vzorem, třeba megamendung z Cirebonu (to jsou ty oblaky čínského původu). Pokud máte svůj batik, Káťa vám k němu pomůže vymyslet vůni na míru. Ke svému zelenému mám směs z levandule, cedru a bergamotu a jsem s ní naprosto blažená.

22. ledna od 16. do 21.00 již tradiční Látka na první pohled (všechny batiky pohromadě a já k dispozici k vyprávění o batiku a instruktáži, jak se látky uvazují) tentokrát nově v chill-outu restaurace Garuda na Milady Horákové 12. Kromě batiků si můžete užít krásné prostředí indonéské restaurace, dát si skvělou (samozřejmě indonéskou) kávu a ochutnat speciality našich skvělých kuchařů z Bali. – Nakonec to dopadlo tak, že jsem byla povolána do práce, takže batiky byly v salonku a já jsem obskakovala plnou restauraci lidí, protože kolegyni se udělalo špatně. Ale dvěma kamarádům, co si přišli vybrat, to nevadilo. Oba si vybrali látku na první pohled a mě přesvědčili o tom, že nejen ženy se rády obklopí krásnou a milou látkou.

10. 1. Batik – látka na první pohled. Poprvé v Garudě, a už tak úspěšně, že vznikla dohoda o brzké budoucí spolupráci s DEEDEVINE. No, takové krásné sukně, a ještě k tomu z batiku vašeho výběru – to bude pecka!

14. 12. Adventní koncert pěvecké skupiny Carillon, v níž zpívám – netradiční koledy, romské a židovské písně v Písecké bráně na Hradčanské (toto není batiková akce, ale bylo to krásný)

11. 12. v 18.30 – 20.00 Batik – indonéská tradice, která se nosí – Povídání o výrobě batiku s fotkami a s ukázkou od Lindy Kaplanové, malýž workshop způsobů nošení a možnost prohrabat se všemi látkami, salonek indonéské restaurace Garuda, Milady Horákové 12. Doporučuju předtím nebo potom posedět v krásném prostředí a ochutnat nějakou indonéskou dobrotu. Já nejvíc zbožňuju sayur lodeh.

1. 12. 18.00 – 20.00 Batik & vonné esence ve spolupráci se skvělou Katkou Volkovou v sále u restaurace Etnosvět. Já budu povídat o batiku a naučím vás všechny možné úvazy, Káťa bude povídat o své vášni, což jsou vonné oleje. A uvidíte, že můžou být dobrým pomocníkem pro každý den (stejně jako batik).  Vstupné 90 Kč. Rezervujte své místo prosím na mailu katharos.v@seznam.cz.

26. 11. od 13.00 pořádala Linda Kaplanová workshop vícebarevné batiky. Akci občas opakuje, tak neváhejte a přihlaste se na kurz taky, je to nádhernej zážitek. Sledujte Lindu na Facebooku.

V listopadu 2017 jsem vyrazila na Jávu pro: nové krásné batiky, inspiraci a oživení sebe i webu. Přírůstky budu průběžně prezentovat na batikovém Facebooku a v postupně rostoucí galerii batiků. Sledujte novinky a mrkněte na občasné zprávy z daleké Jávy.

26. 10. 2017 Batik v Cafe 131 Látka na první pohled

11.-16. 9. 2017 Batik na festivalu Faces of Indonesia ve Vnitroblocku

27. 6. 2017 Batikový support divadelního počinu o Jávě

26. 6. 2017 Látka na první pohled v kavárně Obývák. Tam jsme vymyslely úvaz jménem šaty s kapsou.

21. 6. 2017 Přednáška Nádherný i šílený ostrov Jáva a batiková hrabárna

19. 6. 2017 v Cafe 131 na Hradčanské, Látka na první pohled

17. 2. 2017 a 26. 2. 2017 v Cafe 131 Batiková hrabárna

4. 12. 2016 Adventní batiková hrabárna

13.-17. 9. 2016 batikový stánek na filmovém festivalu zemí ASEAN

24. 8., 30. 8. a 3. 9. 2016 batiková hrabárna v Cafe 131

19. 7. 2016 Vernisáž výstavy fotek z Jávy, která po celý červenec a srpen byla k vidění v Cafe 131. Pokřtila jsem javánským jasmínovým čajem nové logo od Zuzky Krmelové.

16. 3. 2016 Promítání a povídání o batiku v JammClubu + ukázka batikové dílny s Lindou Kaplanovou, afterparty s akordeonistou Honzou Koláčkem

10. 2. 2016 ODSTARTOVÁNO! První batikový happening v JammClubu, následoval hudební jam s Tomášem Peckou a dalšími skvělými hudebníky