Kalendář akcí

Co se chystá:

19. 9. 2019 16.00 – 21.00 Grilování bez hranic. S Gedem a Ayu budeme v malém warungu prodávat indonéské dobroty a batik na milém setkání v KC Zahrada nedaleko Chodova. Nebude chybět workshop úvazů batiků. Přijďte se po dlouhé době pokochat batiky, třeba najdete tu svou látku na první pohled.

Stalo se:

neděle 21. 10. od 8.00 do 14.00 Batik Hati opět na asijském blešáku, který pořádá japonská restaurace Momoichi (Římská 35, Praha 2).

od 4. 10. jsou moje batiky umístěny v A Maze In Tchaiovně (Muchova 4). Když si budete chtít nějaký vybrat, napište mi a sejdeme se tam.

15. 9. jsme s Gedem pro akci Zažít město jinak připravili Warung – stánek s indonéským jídlem (a batikem). Bylo to v ulici Kovářská na Praze 9 na akci Centra demokratického vzdělávání. My jsme si to moc užili a poprvé jsme připravovali společný podnik <3

29.-30. 6. jsem měla batikový stánek na festivalu Meander ve Valči. Nechybělo ani indonésko-literární představení skupiny mých přátel, která si říká Partai Orang Hutan, které se jmenuje K obzoru zběsile pádím a je na motivy života a díla slavného indonéského prokletého básníka Chairila Anwara. A protože jim dělám batikový background, v představení hrály i některé vybrané batikové kousky. MImo jiné jste mohli na festivalu slyšet mé oblíbence -123 minut nebo balkánskou muziku v podání kapely Džezvica.

17. 6. odpoledne jsme s Katkou Volkovou a jejími oleji piknikovaly v Divoké Šárce. Byl s námi i můj hammock, který vždycky beru kamkoliv ven, a taky harmonika. Bylo to milé setkání a povídání. Hvězdou odpoledne byla moje malá neteř Káj, která batiky miluje a vždycky je přebírá a roznáší po okolí. Dělala to i tentokrát a byla u toho neskutečně roztomilá.

21. 5. jsme se opět spojily s Katkou Volkovou a vyprávěly jsme každá o své vášni – já o látkách, ona o esenciálních olejích. Batik a vonné oleje počtvrté spolu se konala v příjemné vietnamské kavátně AntHill v Americké 39 od 18.30. Tentokrát na téma látek se vzorem jménem kawung (to je ten čtyřlístkový nahoře). Bylo to nesmírně inspirativní setkání, z nějž vzešel taky článek na blogu Lady Charvátové, která se látkami zabývá po celý život a která nám rozšířila obzory o mnoho dalších významů květu života. Není to náhoda, že kawung vypadá jako jeho součást.

25. 4., 3. 5., 10. 5. a 16. 5. byl v Luka Living můj batikový stánek součástí doprovodného programu k výstavě fotografií Faces of Indonesia od Natálie Rollko. Byla tam i Linda Kaplanová, u níž si na místě zcela zadarmo mohl kdokoliv vyzkoušet batikování po javánsku.

27. 3. proběhl v Garudě další večer s batiky a vonnými oleji. Tentokrát se zaměřením na batiky, které obsahují vzor megamendung – to jsou ty obláčky, které jsou často na látkách ze západojavánského Cirebonu. Akce se jmenovala Batik a vonné oleje potřetí spolu.

5. února od 19.00 jsem v Malém sále Městské knihovny v Praze povídala o svých toulkách ve stopách Konstantina Biebla na Jávě a o tom, jaká Jáva byla tehdy a jaká je teď. Jmenovalo se to Jáva: ostrov dikobrazů, opic a Konstantina Biebla. Facebook. Batiky jsem vyzdobila celý sál, takže tam bylo jako na Jávě.

30. ledna od 18.00 do 20.00 jsme s Katkou Volkovou povídaly každá o té své vášni, já o batiku, ona o esenciálních olejích. Je krásné propojovat dobré a praktické věci. Myslím, že všechny účastnice (a jeden účastník) nám to potvrdí. Pojmenovaly jsme to Batik a vonné oleje podruhé spolu a zaměřily jsme se na látky, které obsahují vzor parang. Byl to moc milý večer. Zjistily jsme, že to určitě nebylo naposledy. Příště se zaměříme na batiky s jiným vzorem, třeba megamendung z Cirebonu (to jsou ty oblaky čínského původu). Pokud máte svůj batik, Káťa vám k němu pomůže vymyslet vůni na míru. Ke svému zelenému mám směs z levandule, cedru a bergamotu a jsem s ní naprosto blažená.

22. ledna od 16. do 21.00 již tradiční Látka na první pohled (všechny batiky pohromadě a já k dispozici k vyprávění o batiku a instruktáži, jak se látky uvazují) tentokrát nově v chill-outu restaurace Garuda na Milady Horákové 12. Kromě batiků si můžete užít krásné prostředí indonéské restaurace, dát si skvělou (samozřejmě indonéskou) kávu a ochutnat speciality našich skvělých kuchařů z Bali. – Nakonec to dopadlo tak, že jsem byla povolána do práce, takže batiky byly v salonku a já jsem obskakovala plnou restauraci lidí, protože kolegyni se udělalo špatně. Ale dvěma kamarádům, co si přišli vybrat, to nevadilo. Oba si vybrali látku na první pohled a mě přesvědčili o tom, že nejen ženy se rády obklopí krásnou a milou látkou.

10. 1. Batik – látka na první pohled. Poprvé v Garudě, a už tak úspěšně, že vznikla dohoda o brzké budoucí spolupráci s DEEDEVINE. No, takové krásné sukně, a ještě k tomu z batiku vašeho výběru – to bude pecka!

2017

14. 12. Adventní koncert pěvecké skupiny Carillon, v níž zpívám – netradiční koledy, romské a židovské písně v Písecké bráně na Hradčanské (toto není batiková akce, ale bylo to krásný)

11. 12. v 18.30 – 20.00 Batik – indonéská tradice, která se nosí – Povídání o výrobě batiku s fotkami a s ukázkou od Lindy Kaplanové, malýž workshop způsobů nošení a možnost prohrabat se všemi látkami, salonek indonéské restaurace Garuda, Milady Horákové 12. Doporučuju předtím nebo potom posedět v krásném prostředí a ochutnat nějakou indonéskou dobrotu. Já nejvíc zbožňuju sayur lodeh.

1. 12. Batik & vonné esence ve spolupráci se skvělou Katkou Volkovou v sále u restaurace Etnosvět. Já budu povídat o batiku a naučím vás všechny možné úvazy, Káťa bude povídat o své vášni, což jsou vonné oleje. A uvidíte, že můžou být dobrým pomocníkem pro každý den (stejně jako batik).  Vstupné 90 Kč. Rezervujte své místo prosím na mailu katharos.v@seznam.cz.

V listopadu 2017 jsem vyrazila na Jávu pro: nové krásné batiky, inspiraci a oživení sebe i webu. Přírůstky se postupně objevovaly na batikovém Facebooku v postupně rostoucí galerii batiků. Sledujte novinky a mrkněte na občasné zprávy z daleké Jávy.

26. 10. 2017 Batik v Cafe 131 Látka na první pohled

11.-16. 9. 2017 Batik na festivalu Faces of Indonesia ve Vnitroblocku

27. 6. 2017 Batikový support divadelního počinu o Jávě

26. 6. 2017 Látka na první pohled v kavárně Obývák. Tam jsme vymyslely úvaz jménem šaty s kapsou.

21. 6. 2017 Přednáška Nádherný i šílený ostrov Jáva a batiková hrabárna

19. 6. 2017 v Cafe 131 na Hradčanské, Látka na první pohled

17. 2. 2017 a 26. 2. 2017 v Cafe 131 Batiková hrabárna

2016

4. 12. 2016 Adventní batiková hrabárna

13.-17. 9. 2016 batikový stánek na filmovém festivalu zemí ASEAN

24. 8., 30. 8. a 3. 9. 2016 batiková hrabárna v Cafe 131

19. 7. 2016 Vernisáž výstavy fotek z Jávy, která po celý červenec a srpen byla k vidění v Cafe 131. Pokřtila jsem javánským jasmínovým čajem nové logo od Zuzky Krmelové.

16. 3. 2016 Promítání a povídání o batiku v JammClubu + ukázka batikové dílny s Lindou Kaplanovou, afterparty s akordeonistou Honzou Koláčkem

10. 2. 2016 ODSTARTOVÁNO! První batikový happening v JammClubu, následoval hudební jam s Tomášem Peckou a dalšími skvělými hudebníky

2015

Byla jsem na Jávě a říkala jsem si, jak propojit svůj život s tou zemí, kterou mám tak moc ráda. V tu chvíli mi došlo, že ty krásné látky, které pořád používám (při cestování obzvlášť) jsou to pravé, co bych chtěla šířit ve své domovině: jsou krásné, praktické a nesou kulturu a tradici Indonésie. Tak jsem jich pár desítek koupila a začala pomalu šířit mezi své přátele a rodinu. Brzy ke mně přišel i název – Batik (název techniky voskového batiku v Indonésii i jednoho kusu látky), Hati – srdce (ve smyslu ♡) – čili batik jako srdeční záležitost. Víc vystihující to být ani nemohlo.