Galerie batiků

Hlavní galerie batiků je na samostatné stránce, kam jako blogové příspěvky budu průběžně přidávat jednotlivé batiky i s fotkami a povídáním.

Batiky si prohlížejte tady

Další najdete v těchto galeriích na Googlu:

batiky 2015

tištěné batiky 2015

batiky 2016,

batiky 2017,

tisky 2017.

Možná se vám bude líbit některý z těch, co jsou už v dobrých rukou. V takovém případě můžu zkusit sehnat aspoň podobný.

Kochejte se a vybírejte. Jestli vás nějaký batik zaujme, napište mi na batik.hati.cz@gmail.com. Přijít si pro něj můžete na některou z plánovaných akcí nebo se sejdeme v na Hradčanské v A Maze in Tchaiovně, kde mají všechny batiky své místo a můžete si vybrat mezi všemi osobně.

Všechny batiky prošly dlouhou cestu. Kromě těch rukou, které je voskovaly, barvily (u vícebarevných několikrát za sebou), vyvářely, máchaly, věšely, žehlily, skládaly a prodaly, prošly látky ještě péčí rukou mých – praní, žehlení, zašívání okrajů, skládání, pojmenování. Někde mezi tím se mnou ještě projely kus Jávy na motorce.

Zakoupíte-li u nás batik, pořizujete si domů i kus Jávy. Její kulturu, tradici, barvy, atmosféru, klid a gumový čas. Každý batik je ruční práce. Někdy jsou vidět malé nedostatky, malé nedokonalosti, které z věcí činí originály, umělecká díla.

Zakoupíte-li si batik, máte spoustu možností, co s ním. Já jich mám několik a používám je jako sukni, šaty, šátek, prostěradlo, přehoz přes postel, ručník, závěs, ubrus, přehoz přes nábytek nebo nepořádek (batik je ideální pro případ úklidu potěmkinovského typu – návštěva bude obdivovat krásnou látku a nikdo nebude studovat, co je pod ní). Batik můžete svázat jako tašku nebo v něm nosit přes rameno nákup. Nebo dítě, tak jak to dělají mnohé indonéské ženy. Batik si můžete pověsit na stěnu jako obraz nebo nad postel jako nebesa. A představte si to nadšení vašich blízkých, když do něj zabalíte dárek.

Zakoupíte-li si u nás batik, ale z jakéhokoliv důvodu vám bude připadat, že k vám nepasuje, necítíte se v něm dobře nebo zjistíte, že by byl lepší ten druhý, který jste si nakonec nevzali, můžete ho vyměnit za jiný. Platí to i pro ty, kdo batik dostali jako dárek.

Tištěný batik

Srdeční záležitost z Cirebonu, to je 205×100 cm srdcí (hati) na kvalitní bavlně, co kus to 1170 Kč

(možno objednat tentýž vzor i jiné barvy)

 

Dva sesterské z Cirebonu o rozměrech 225×120 cm, (pří)jemná bavlna, jeden za 1170 Kč

(možno objednat tentýž vzor i jiné barvy)

Kombinace tradičního vzoru s moderním či méně tradičním – toť znak současného batiku. A na severním pobřeží Jávy se kromě toho používají často pestré barvy. V Cirebonu nesmí chybět vzor MEGAMENDUNG – tvar oblaku, který po městě vidíte všude a na nějž jsou místní obyvatelé obzvlášť hrdí. Může symbolizovat třeba hojnost.