Co je Batik Hati

Líbí se mi, když se kultury vzájemně obohacují. Už od svého prvního výletu do Indonésie v roce 2008 se v Čechách obklopuju indonéskými věcmi. A nejlepší jsou ty praktické. Něco indonéského, co můžeme použít tak trochu po svém. Tam, kde se takto setkávají kultury, vzniká totiž nádherná věc – dobrý pocit.

Jako jeden ze symbolů Indonésie mi batik (tradiční technika zapsaná na seznam UNESCO) slouží jako prostředek, jak Indonésii přiblížit lidem. Zároveň je to krásná a praktická věc, která poskytuje dostatek prostoru pro kreativitu. A Indonésie (to krásné a barevné z ní) se tak stává každodenní součástí našeho života. Zbožňuju hezké látky a Indonésie je na ně přebornice, ať jde o batik či tkané látky zvané ikat z východních ostrovů.

Slovo BATIK je z javánštiny a znamená tečkovat. Dnes se tak označuje tradiční indonéská technika dekoru a barvení látek pomocí vosku. A v češtině ho skloňujeme podle vzoru hrad, prosím.
HATI znamená indonésky ♡. Je to zkrátka srdeční záležitost.

Pokud se vám líbí některé z batiků (jsou zatím v albech na Googlu, tady jsou odkazy) a zrovna není v plánu žádná akce, kde jsou všechny k dispozici, napište mi a já vám jich přivezu pár na výběr a naučím vás, jak je nosit a používat. Jak to v Batik Hati chodí, jsem sepsala do rozhovoru pro časopis Prahy 6 Veleslavín.

Věřím, že čím víc se budeme obklopovat jednoduchými věcmi, které lze použít na mnoho různých způsobů, tím lepší budeme my i svět.

S ♡ Míša