Když se Bali dostane do rodiny

Proč cestujeme a co hledáme na místech, kam jedeme?

Je tak důležitý to, jakou historii a kuturu to místo má, nebo je podstatný, co cítíme my?

Ja cítím, že současná podoba turismu je naprosto neudržitelná a že mnoho z nás cestuje proto, že se to tak teď dělá a že to dělají ostatní. Navíc je to dostupný a zajímavý. Poznáváme jiný kultury, ale často neznáme sebe sama. Nakonec jen konzumujeme vše pro turisty připravené, nástrahy a lákadla.

Bali je „tropický raj“, kam se stěhuji lidi, aby tam žili v teple a komfortu s usměvavými místními. Je to realita. A je to iluze.

Balijci necestujou. Jsou spokojení tam, kde jsou. To je jedna z věcí, které se od nich můžeme učit.

Dneska je to o turismu. Obecně i o tom balijském. A taky jak se žije s Balijcem. Už asi posté a rozhodně ne naposledy. Pokračuju v rozkrývání kultury, kterou vidím za jeho očima a slyším za jeho slovy i mlčením. Čím dál víc chápu, že nemůžu být naštvaná za to, co dělá a že mi nerozumí. Vždyť já ani za mák nerozumím jemu, nevím, co je jeho kultura a co je jeho charakter. A mám to vůbec rozlišovat? Co ale dělám, je, že se pídím po charakteru lidí z hornatého balijského severu.

Moje vychování západní kulturou dostává nafrak. Zkuste si žít s někým, pro nějž poděkování nebo omluva není přirozenou součástí života a slovníku. Buran a nevychovanec, chtělo by se říct. Kde je vděčnost a pokora? A tady narážíme na to, že jsme se učili omlouvat se a děkovat, ale zůstává to ve slovech. A taky to tak posíláme dál dětem. „Pepíčku, jak se říká?“ A je to jako všechno dvousečné – útočí to na moje děkování za každý prd a omlouvání se za všechno včetně mé existence. Když budu chytrá, tak z jeho zdánlivé nevychovanosti udělám jeho službu mně: budu si víc vážit sebe sama. Balijci děkují Bohu. A s tím omlouváním to má taky logicky – omluví se, když jde o něco, co nemůže z nějakého důvodu udělat. Ale za to, co se stalo a nejde odestát, za to se neomlouvá. Zas ty slova – někdy jsou k ničemu. Důležitý je chybu neopakovat.

P. S. Dokázali byste jet do Paříže, na Bromo nebo na Bali a neudělat tam ani jednu fotku?

Hati Written by: